BLOG: Roboty w edukacji najmłodszych

Roboty w edukacji najmłodszych

Roboty w edukacji najmłodszych

Stopień robotyzacji nie wzrasta jedynie w przemyśle – coraz większa liczba robotów pojawia się również w naszych domach. Nietrudno jest zauważyć, że duża liczba gospodarstw domowych może poszczycić się posiadaniem choćby robota sprzątającego, który odciąża nas od żmudnego obowiązku odkurzania i zmywania podłóg. Robotyka stała się na tyle powszechna, że spotykają się z nią nawet dzieci od najmłodszych lat. Przeróżne pojazdy na baterie, które wcześniej wyparły proste zabawki fizyczne, są często zastępowane przez samouczące się lub łatwe do zaprogramowania roboty.

Można rozwodzić się godzinami o walorach edukacyjnych, które niesie za sobą zabawa wykorzystująca tego typu zabawki. W końcu to jedne z najlepszych narzędzi do zainteresowania dzieci nauką matematyki, programowania oraz mechaniki. Trzeba z nich jednak korzystać świadomie, bo poziom skomplikowania obsługi robotów bywa na tyle skomplikowany, że potrafi przytłoczyć i wręcz zniechęcić.Przyjrzyjmy się różnym robotycznym zabawkom, poznajmy związane z nimi zabawy i dowiedzmy się dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone.

Programowanie Scratch

Robotyka Lego

Lego eksperymentuje z robotyką już od 1998 roku, kiedy to na świecie pojawiły się pierwsze zestawy z serii Mindstorms. Są to klocki, które łączą elementy znane z pudełek Technik z czujnikami, silnikami i programowalnymi sterownikami. Jak łatwo się domyślić, zestawy te zyskały niesamowitą popularność, a Lego idąc za ciosem prezentowało coraz to nowsze warianty Mindstorms: NXT, EV3, Robot Inventor. Równolegle do nich zaczęły pojawiać się również komplety przystosowane dla młodszych. Światło dzienne ujrzały zestawy WeDo, Boost oraz Spike.

Zestaw LegoSugerowany wiek dziecka
Lego Spike Essential6+
Lego WeDo5-7 lat
Lego Boost6-8 lat
Mindstorms, Spike Prime8+

Klocki Lego to źródło niemal niekończących się przygód i kreatywnych pomysłów. Każdy kto miał z nimi styczność wie, że dziecku wystarczy odrobina inspiracji w postaci zdjęcia lub bajki, by samo wymyśliło własną konstrukcję. Zestawy do robotyki idą krok dalej – pozwalają wprawić klocki w ruch przy pomocy programu. Przy pomocy Lego dzieci mogą przygotować robotyczne zwierzaki, zbudować różne pojazdy czy nawet roboty sortujące klocki i układające kostkę Rubika.

Programowanie Scratch

Roboty mTiny

Roboty mTiny to świeżaki na rynku robotycznych zabawek. Wyglądem przypominają niewielkie, słodkie pandy, a przy pomocy zawartych w zestawie papierowych ozdób można je również „przebrać” za inne, równie śliczne zwierzaki. Ta urokliwa postać łatwo trafia do dzieci, które nie potrzebują wiele zachęty, aby zacząć się nimi bawić.

Roboty mTiny są dostosowane do zabawy dla dzieci od 4 roku życia i z powodzeniem można się nimi bawić w jeden z trzech sposobów:

  • sterując je przy pomocy joysticka,
  • programując z wykorzystaniem Cyfrowego Pióra,
  • prowadząc wzdłuż kolorowych tras.

BRZMI CIEKAWIE ?

zapisz się już dzisiaj!

Warsztaty dla dzieci i młodzieży z robotyki, programowania, eksperymentów i elektroniki. 

Formularz rezerwacji urodzin Poznań

Wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z rezerwacją urodzin.