BLOG: Roboty w edukacji najmłodszych

Roboty w edukacji najmłodszych

Stopień robotyzacji nie wzrasta jedynie w przemyśle – coraz większa liczba robotów pojawia się również w naszych domach. Nietrudno jest zauważyć, że duża liczba gospodarstw domowych może poszczycić się posiadaniem choćby robota sprzątającego, który odciąża nas od żmudnego obowiązku odkurzania i zmywania podłóg. Robotyka stała się na tyle powszechna, że spotykają się z nią nawet dzieci od najmłodszych lat. Przeróżne pojazdy na baterie, które wcześniej wyparły proste zabawki fizyczne, są często zastępowane przez samouczące się lub łatwe do zaprogramowania roboty.

Można rozwodzić się godzinami o walorach edukacyjnych, które niesie za sobą zabawa wykorzystująca tego typu zabawki. W końcu to jedne z najlepszych narzędzi do zainteresowania dzieci nauką matematyki, programowania oraz mechaniki. Trzeba z nich jednak korzystać świadomie, bo poziom skomplikowania obsługi robotów bywa na tyle skomplikowany, że potrafi przytłoczyć i wręcz zniechęcić.

Przyjrzyjmy się różnym robotycznym zabawkom, poznajmy związane z nimi zabawy i dowiedzmy się dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone.​

Robotyka Lego

Lego eksperymentuje z robotyką już od 1998 roku, kiedy to na świecie pojawiły się pierwsze zestawy z serii Mindstorms. Są to klocki, które łączą elementy znane z pudełek Technik z czujnikami, silnikami i programowalnymi sterownikami. Jak łatwo się domyślić, zestawy te zyskały niesamowitą popularność, a Lego idąc za ciosem prezentowało coraz to nowsze warianty Mindstorms: NXT, EV3, Robot Inventor. Równolegle do nich zaczęły pojawiać się również komplety przystosowane dla młodszych. Światło dzienne ujrzały zestawy WeDo, Boost oraz Spike.

Klocki Lego to źródło niemal niekończących się przygód i kreatywnych pomysłów. Każdy kto miał z nimi styczność wie, że dziecku wystarczy odrobina inspiracji w postaci zdjęcia lub bajki, by samo wymyśliło własną konstrukcję. Zestawy do robotyki idą krok dalej – pozwalają wprawić klocki w ruch przy pomocy programu. Przy pomocy Lego dzieci mogą przygotować robotyczne zwierzaki, zbudować różne pojazdy czy nawet roboty sortujące klocki i układające kostkę Rubika.

Roboty mTiny​

Roboty mTiny to świeżaki na rynku robotycznych zabawek. Wyglądem przypominają niewielkie, słodkie pandy, a przy pomocy zawartych w zestawie papierowych ozdób można je również „przebrać” za inne, równie śliczne zwierzaki. Ta urokliwa postać łatwo trafia do dzieci, które nie potrzebują wiele zachęty, aby zacząć się nimi bawić.

Roboty mTiny są dostosowane do zabawy dla dzieci od 4 roku życia i z powodzeniem można się nimi bawić w jeden z trzech sposobów:

  • sterując je przy pomocy joysticka,
  • programując z wykorzystaniem Cyfrowego Pióra,
  • prowadząc wzdłuż kolorowych tras.

Oczywiście są to tylko formy aktywności, bo tematów i ćwiczeń, jakie dzieci z ich udziałem mogą wykonać jest zdecydowanie więcej. Robo-pandy mogą przecież eksplorować i poznawać puzzlowe miasto wraz z jego mieszkańcami, uczyć się z dziećmi tego, kiedy i gdzie można przechodzić przez jezdnię lub dowiadywać się w jaki sposób odczytywać godziny z zegara ze wskazówkami.

Zabawki mTiny są trwałe, co jest dużą zaletą – często zdarza im się upadać z pewnej wysokości, kiedy dzieci okazują im odrobinę czułości w postaci przytulasów. Nie musimy też obawiać się tego, że bezustannie będzie trzeba dokupować do nich baterię. Roboty posiadają wbudowane akumulatorki ładowane przy pomocy przewodu USB do telefonu.

Ozoboty

Ozoboty to małe, wręcz kieszonkowe roboty. Przy pomocy szeregu czujników zamontowanych na podwoziu potrafią wykryć namalowane linie i poruszać się po tworzonych przez nie trasie. Co więcej, robociki rozpoznają też kolory, co pozwala im wykonywać rozkazy kryjące się pod postacią wielobarwnych kodów.

Ozoboty przeznaczone są do zabawy dla dzieci od piątego roku życia i służą przede wszystkim jako narzędzie do wspomagania nauki. Można je programować w dwojaki sposób: przy pomocy kolorowych tras lub za pomocą aplikacji, gdzie stosuje się polecenia w postaci bloczków lub języka Python. Ta pierwsza metoda rozwija zdolności manualne zachęcając dzieci do dokładnego rysowania i kolorowania. Druga rozwija algorytmiczne myślenie i prezentuje podstawowe struktury w programach.

Podobnie jak w przypadku robotów mTiny, przykładów zabaw, w jakich można wykorzystać Ozoboty jest bez liku. Przy ich pomocy dzieci mogą dowiadywać się ciekawych informacji o otaczającym świecie, rozwiązywać zagadki logiczne czy rozwijać umiejętności kodowania.

Warsztaty Małego Inżyniera

Roboty to specyficzne zabawki, które otwierają przed dziećmi drzwi do niemal niekończącej się zabawy. Dysponując czasem i pomysłami możemy zapewnić im rozrywkę na całe lata. Co jednak w przypadku, gdy brakuje nam jednego z tych czynników? Wówczas z pomocą przychodzimy MY!

Na warsztatach Małego Inżyniera dzieci przede wszystkim doskonale się bawią. W trakcie zajęć z robotyki Lego wraz ze wsparciem prowadzących budują przeróżne roboty: robo-zwierzaki, wyścigówki, sumo i wiele, wiele innych. Pierwsze konstrukcje zwykle opierają się na przygotowanych instrukcjach, ale z czasem nasi podopieczni przyzwyczajani są do tego, że przy budowie robotów nie muszą ograniczać się do tego, co jest zawarte na kolejnych stronach książeczki. W trakcie zabawy uczymy się też jak programować, dowiadujemy się czym są maszyny proste i jak działają czujniki.

Warsztaty
Wiek dzieci
​Kodowanie
Robotyka Lego WeDo
5-7 lat
​bloczkowe puzzle
Lego Spike Essential
5-7 lat
​​bloczkowe puzzle​, Scratch
Lego Boost
6-8 lat
​​bloczkowe puzzle​
Lego Spike Prime
8-15 lat
​​bloczkowe puzzle​, Scratch,
​Lego Wynalazca Robotów Mindstorms
​8-15 lat
​bloczkowe puzzle, Scratch, Python

Gwarantujemy, że nie pożałujecie czasu spędzonego z nami!

BRZMI CIEKAWIE ?

zapisz się już dzisiaj!

Warsztaty dla dzieci i młodzieży z robotyki, programowania, eksperymentów i elektroniki. 

KONTAKT

Nasi konsultanci nie są w tej chwili dostępni. Proszę zostawić wiadomość, a wkrótce się z Panem/Panią skontaktujemy.

Formularz rezerwacji urodzin Poznań

Wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z rezerwacją urodzin.